Izvēlne

vakances bonusi stāsti lidosta "rīga" kontakti piesakies darbā!

Skrien, bet ne ātrāk par 30km/h

Ainārs ir Rīgas lidostas perona inspektors un atbild par kārtību uz perona.

“Skrien, bet ne ātrāk par 30km/h!”

Ikviens darbinieks lidostā ir ļoti svarīgs, jo liela nozīme te ir komandas darbam, uzsver Rīgas lidostas perona inspektors Ainārs Čunčulis. Dažreiz ar kolēģiem var saprasties pat bez vārdiem, tomēr, lai nodibinātu tādu savstarpējo sapratni, vajadzīgs laiks, pieredze un zināšanas.

“Ja cilvēks vēlās strādāt aviācijā, visu var apgūt. Tas nav vienas dienas jautājums, bet viss ir iespējams,” tā par darbu lidostā izsakās perona inspektors Ainārs. Par kārtību uz perona viņš rūpējas jau četrus gadus un atzīst, ka katra līdz šim aizvadītā darba diena bijusi savādāka.

Lidostā “Rīga” kopumā strādā deviņi perona drošības inspektori, kuri pavada gaisa kuģus uz stāvvietām, seko līdzi lidmašīnu apkalpošanai, kontrolē tīrību un kārtību lidostas teritorijā, kā arī rūpējas par to, lai uz perona tiktu ievēroti lidostas ceļu satiksmes noteikumi. Darbs tiek organizēts maiņās – vasarā vienā maiņā strādā divi perona inspektori, bet ziemā – trīs.

Ikvienam, kurš lidostas teritorijā vada motorizētos transporta līdzekļus, ir jāiegūst īpašas lidostas tiesības - jāapgūst teorija, kā arī praktiskajās nodarbībās jāizrāda braukšanas prasmes. Tieši perona drošības inspektori ir tie, kas pēc mācībām pieņem eksāmenus un dod savu slēdzienu par to, vai konkrētais autobraucējs ir gatavs saņemt lidostas autovadītāja apliecību.

Ceļu satiksmes noteikumi lidostā ir līdzīgi kā uz ceļa – sava vieta atvēlēta transportlīdzekļiem, sava - kājāmgājējiem. Ir noteikts, kam kādos gadījumos ir priekšroka, kur jāapstājas un jādod ceļš. Īpašs statuss un priekšrocības, protams, ir lidmašīnām, kurām iezīmēti savi ceļi, kur citi spēkrati un cilvēki var pārvietoties tikai ar īpašu atļauju. Pārvietojoties lidostas teritorijā, transportlīdzeklim obligāti jābūt aprīkotam ar bākugunīm, tāpat ir arī ātruma ierobežojumi. “Kā pie mums lidostā saka - skrien, cik ātri gribi, tikai ne ātrāk par 30km/h,” smej Ainārs, kurš atklāj, ka ceļu satiksmes noteikumi nebūt nav vienīgais, kas jāpārzina perona drošības inspektoram.

“Mūsu profesijā jāzina ļoti daudz, jo darbs ir atbildīgs. Lidosta nodrošina speciālas apmācības, jo zināšanas ir specifiskas. Jāiemācās sagaidīt un pavadīt gaisa kuģi, jāzina manevrēšanas teritorijas, kā arī atbildības zonas. Jāmācās ir stipri daudz.” Ainārs stāsta, ka mācības lidostā notiek nepārtraukti, jo ikvienam darbiniekam jāspēj pielāgoties jaunumiem un izmaiņām. “Nekad nav tā, ka es esmu visu iemācījies un visu zinu. Zināšanas ir jāpapildina,” uzsver Ainārs.

Viņš atklāj, ka perona inspektora darbā piedzīvots arī ne mazums interesantu situāciju un kuriozu. “Reiz ar traktoru uz stāvvietu pārvietojām lielo lidmašīnu. Braucām ļoti lēni un praktiski bez skaņas. Nesteidzīgā gaitā pie manis pienāca viens no strādniekiem un jautāja, vai es varot viņu aizvest. Liels bija viņa pārsteigums, kad es viņam pateicu, ka šobrīd pārvietoju lidmašīnu. Strādnieks pacēla acis uz augšu un pārsteigts atzina, ka lielo dzelzs putnu nebija pamanījis,” atminas Ainārs.

Taisnīgākais atalgojuma maksātājs Latvijā

Taisnīgākais atalgojuma maksātājs Latvijā

Latvijas darba tirgus pētījumā secināts, ka Starptautiskajā lidostā “Rīga” atalgojums darbiniekiem ir taisnīgākais Latvijā.

Valters

Darbs, kas ievelk

Anita ir aviācijas drošības inspektore. Viņa rūpējas par lidojuma drošību - pārbauda, lai mantās nebūtu aizliegtu priekšmetu un bīstamu vielu.

Valters

Stjuarte uz zemes

Ieva ir pasažieru apkalpošanas aģente. Viņa ir atbildīga par pasažieru un bagāžas reģistrēšanu pirms reisa.

Valters

Pasažieru lielākais draugs un palīgs

Andris ir inspektors - patrulētājs. Ikdienā rūpējas par sabiedrisko kārtību un drošību lidostas termināļos.

Skrien, bet ne ātrāk par 30km/h

Skrien, bet ne ātrāk par 30km/h

Ainārs ir Rīgas lidostas perona inspektors un atbild par kārtību uz perona.

Putnu lielceļa kontrole

Putnu lielceļa kontrole

Mareks ikdienā rūpējas par to, lai mazinātu putnu un dzīvnieku interesi par iekļūšanu lidostas teritorijā.

Ikviens kilograms ir būtisks

Ikviens kilograms ir būtisks

Marika rūpīgi seko līdzi, vai dokumentos norādītais cilvēku un bagāžas skaits atbilst patiesībai reālajā dzīvē

Vienmēr kaut kas jauns

Vienmēr kaut kas jauns

Baiba uzskata, ka pats galvenais pasažieru apkalpošanas aģenta darbā ir vēlme strādāt lidostā, savukārt visu pārējo var apgūt tikai un vienīgi praksē

Valters

"Oskars ēno" lidostā

Lidostā strādā vairāk nekā 1200 darbinieki 280 dažādās profesijās. LNT raidījumā "Oskars ēno" kopā ar Oskaru Leperu iespējams tuvāk iepazīt četras no tām: pasažieru apkalpošanas aģents, gaisa kuģu tehnikas pārzinis, gaisa kuģu apkalpošanas aģents, kā arī putnu un dzīvnieku kontroles speciālists.